Staltbriedis, mežacūka

Saistībā ar Āfrikas cūku mēra un staltbriežu postījumu ietekmi Valsts meža dienests ir apkopojis informāciju par mežacūku un staltbriežu populācijas dinamiku. Apkopota arī informācija par nomedīto dzīvnieku apjomu šajā medību sezonā, kad stājusies spēkā prasība nomedītos dzīvniekus reģistrēt mobilajā lietotnē “Mednis”.

Lietotnes “Mednis” nozīme operatīvās informācijas apritē

2024./2025. gada medību sezonā ir stājusies spēkā prasība, ka nomedītie dzīvnieki pirms pārvietošanas ir jāreģistrē mobilajā lietotnē “Mednis” un reģistrētā informācija nākamās dienas laikā jānosūta uz Meža valsts reģistru. Tādā veidā medību informācijas aprite starp medniekiem un Valsts meža dienestu norisinās elektroniski. Medniekiem tas aizstāj nepieciešamību aizpildīt un iesniegt Valsts meža dienestā gan informāciju par izlietotajām medību atļaujām (tautā dēvētos “trešos pielikumus”), gan nomedīto dzīvnieku reģistrācijas žurnālus. Savukārt Valsts meža dienests iegūst ātru, operatīvu un uzticamāku informāciju par nomedītajiem dzīvniekiem, ieskaitot to nomedīšanas vietas, un pie tam šo informāciju vairs nav nepieciešams ievadīt Meža valsts reģistrā manuāli. Kopš šā gada 1. aprīļa Valsts meža dienests ar lietotnes “Mednis” palīdzību saņēmis vairāk nekā 37 000 ziņojumu par nomedītiem pieciem lielākajiem medījamajiem dzīvniekiem Latvijā – aļņiem, staltbriežiem, stirnām, mežacūkām un vilkiem.

Staltbriežus Kurzemē medī intensīvāk

Valsts meža dienesta novērtētais staltbriežu skaits valstī kopumā mazinās – ja 2023. gada pavasarī tas bija 69 tūkstoši dzīvnieku, tad šogad tas ir 68 tūkstoši dzīvnieku. Savukārt pieļaujamais staltbriežu nomedīšanas limits šajā medību sezonā noteikts par 4 % lielāks nekā iepriekšējā – tas palielināts no 32 324 uz 33 660 dzīvniekiem. Šāds lēmums par limita palielinājumu ir pieņemts, ievērojot redzējumu par reģionos nepieciešamajiem staltbriežu nomedīšanas apjomiem, par kuriem pavasarī kopīgi vienojās vietējie lauksaimnieku, mežsaimnieku un mednieku pārstāvji.

Pēc lietotnē “Mednis” saņemtās informācijas no sezonas sākuma līdz 30. oktobrim valstī kopumā ir nomedīti 9716 staltbrieži, kas sastāda 29 % no nomedīšanas limita. Salīdzinājumam – iepriekšējā medību sezonā šai pašā laika posmā tika nomedīti 6413 staltbrieži, kas bija par 33 % mazāk nekā šajā sezonā. Kopumā 2023./2024. gada medību sezonā valstī tika nomedīti 24 949 staltbrieži jeb 36 % no novērtētā staltbriežu skaita.

Masu medijos nesen ir izskanējusi informācija par milzīgo staltbriežu skaitu un postījumiem, kas tiek nodarīti Kurzemē. Tādēļ nepieciešams atzīmēt, ka Valsts meža dienesta Kurzemes virsmežniecībā pašlaik nomedīta gandrīz puse no šosezon nomedītajiem staltbriežiem. No sezonas sākuma Kurzemē ir nomedīts 4571 staltbriedis, kas sastāda 47 % no šo dzīvnieku kopējā nomedīšanas apjoma valstī. Iepriekšējā medību sezonā tagadējās Kurzemes virsmežniecības teritorijā kopumā nomedīja 40 % no valstī nomedītajiem staltbriežiem. Tas ļauj secināt, ka šie dzīvnieki visintensīvāk tiek medīti tieši Kurzemē, reaģējot uz to nodarītajiem postījumiem un pieņemtajiem lēmumiem mazināt staltbriežu populāciju.

Mežacūku skaits samazinās

Lietotnē “Mednis” saņemtā informācija apstiprina jau pavasarī novēroto tendenci, ka mežacūku novērtētais skaits Latvijā krītas – ja iepriekšējā medību sezonā tie bija 26 tūkstoši, tad šajā tikai 21 tūkstotis. Jāpiezīmē, ka mežacūku skaitu vērtē pirms vairošanās sezonas sākuma, bet pēc tās faktiskais mežacūku skaits var būt vairākas reizes lielāks. Analizējot nomedīto mežacūku skaita dinamiku no aprīļa līdz oktobrim, redzams, ka nomedīto mežacūku skaits ir 73 % no tā, kas tika nomedīts šai pašā laika posmā pirms gada. Tādā veidā nevar izslēgt iespēju, ka šosezon nomedīto mežacūku apjoms kopumā kritīsies apmēram par ceturtdaļu. Ja iepriekšējā sezonā tika saņemta informācija par 30 153 mežacūku nomedīšanu, tad šajā sezonā šis skaits varētu nepārsniegt 22-23 tūkstošus. No sezonas sākuma nomedītas 12 923 mežacūkas.

karte ar nomedītām mežacūkām 2024./2025.
Karte ar nomedītiem staltbriežiem 2024./2025.

Valsts meža dienests ir valsts pārvaldes iestāde, kas uzrauga meža apsaimniekošanu, medību un dabas aizsardzības reglamentējošo normatīvo aktu ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību. Dienests uztur Meža valsts reģistru, kur tiek apkopota informāciju par mežu, tajā notiekošo saimniecisko darbību, medībām un medījamiem dzīvniekiem. Valsts meža dienesta misija ir rūpēties par atbildīgu meža apsaimniekošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm.