Uguns nedrošā laikposma ignorēšana jeb bezatbildība Jaunķemeros

Divi no astoņpadsmit nedēļas nogalē dzēstajiem meža ugunsgrēkiem ir pierādījums absolūtai cilvēku bezatbildībai, jo, izvērtējot situāciju, ir skaidri redzams, ka meža ugunsgrēki ir izcēlušies no ugunskuriem.

 

Šī gada 30. maijā pēc plkst. 20.00 tika saņemta informācija par meža ugunsgrēku Jūrmalas pilsētā Jaunķemeros, Ķemeru nacionālajā parka teritorijā pie Melnezera, kas ir iecienīta atpūtas vieta Jūrmalas iedzīvotājiem un tās viesiem. Ugunsgrēks bija izcēlies nomaļā vietā ezera krastā, kur praktiski nav ceļu. Notikuma vietā gandrīz momentā ieradās Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta  pārstāvji, kuru operatīvas rīcības rezultātā meža ugunsgrēku izdevās ierobežot un pēc laika arī likvidēt. Kopējā uguns skartā platība šajā reizē nav liela, tie ir 0.6 hektāri meža.  Dzēšanas darbus sarežģīja stiprās vēja brāzmas, kas ik pa laikam mainīja virzienu un tas nozīmē, ka arī uguns mainīja virzienu. Šī ugunsgrēka īpašo bīstamību palielināja tas, ka tieši ezera krastā ir ļoti sarežģīta piekļūšana un, ja laikus nepaspētu, tad varētu izdegt vairāki simti hektāru meža un purvu, jo uguni būtu iespējams apturēt tikai pie dabīgajām robežām. Un šis ugunsgrēks izcēlās no  mežā  sakurināta un bezatbildīgi atstāta ugunskura. Pamatoti rodas jautājums, ko ir domājuši šie cilvēki, vispirms kurinot uguni mežā uz kūdras augsnes, pēc tam pametot to nenodzēstu?

 

Vēl viens atstāts  ugunskurs kļuva par meža ugunsgrēka cēloni 30. maija  pēcpusdienā, šoreiz Garkalnes novadā  dabas liegumā “Buļļezers”, kā rezultātā izdega 0.98 hektāri 140 gadīgas priežu audzes. Labi, ka šis ugunsgrēks tika laicīgi atklāts un Valsts meža dienesta darbinieki to veiksmīgi ierobežoja un nodzēsa, šajā gadījumā situācija bija labāka, jo bija piebraucamie ceļi, lai nokļūtu līdz ugunsgrēka vietai.

 

Nedēļas nogalē 30. un 31. maijā pavisam bijuši 18 meža ugunsgrēki ar kopējo uguns skarto platību gandrīz 18,95 hektāri. Mežs dega Rīgas reģionālās virsmežniecības teritorijā –  8 meža ugunsgrēki, pa diviem meža ugunsgrēkiem bija Ziemeļaustrumu, Ziemeļvidzemes un Centrālvidzemes virsmežniecības teritorijā, un pa vienam meža ugunsgrēkam – Ziemeļkurzemes,  Dienvidkurzemes, Dienvidlatgales, Zemgales virsmežniecības teritorijā.

Valsts meža dienests aicina – meža ugunsnedrošajā laikposmā, kas šogad sākās 24. aprīlī – nekuriniet ugunskurus mežā!

 

Valsts meža dienests  ATGĀDINA

Meža ugunsnedrošajā laikposmā, uzturoties mežos un purvos,  AIZLIEGTS *:

- nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus;

- kurināt ugunskurus;

- atstāt ugunskurus bez uzraudzības;

- dedzināt atkritumus;

- braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem;

- veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku.

 

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā ir paredzēta atbildība par ugunsdrošības noteikumu neievērošanu. 

* MK 2016. gada 19. aprīļa noteikumi Nr. 238 “Ugunsdrošības noteikumi” 412. punkts

 

Informāciju sagatavoja: Selva Šulce, tālr. 67210366, Valsts meža dienesta preses sekretāre

Sīkāka informācija: Zigmunds Jaunķiķis, tālr. 20290428, VMD Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks

 

  Sākotnēji publicēts 01.06.2020

  • Publicēts:
    01.06.2020

Darba plāns

  • Uzticības tālrunis
  • Covid19
  • KNAB
  • Mizgrauzis
  • ZM klientu apkalpošanas centrs
  • valsts ir internetā
  • Lauksaimniecības skaitīšana 2020