Medības ar dzinējiem

No 1. oktobra ir atļautas medības ar dzinējiem vai traucēšanu, tā ir rakstīts Medību noteikumos. *

 

Jau  2014. gadā Latvijā tika konstatēta mežacūku saslimšana ar Āfrika cūku mēri. Pa šiem gadiem slimība no valsts ziemeļaustrumiem ir nonākusi līdz Kurzemei.

 

Lai ierobežotu Āfrikas cūku mēra izplatību Ministru kabinets, ir noteicis Āfrikas cūku mēra riska zonas - saite.

 

Ņemot vērā Āfrikas cūku mēra izplatību, Āfrikas cūku mēra II un III riska zonās  Valsts meža dienests vietām ir noteicis ierobežojumus un nosacījumus dzinējmedību rīkošanai. Medības ar dzinējiem vai traucēšanu nav atļautas Bārbeles, Birzgales, Daugmales, Degoles, Džūkstes, daļā Engures (no Klapkalnciema līdz autoceļam P131, Ķesterciems), Irlavas, Jaunbērzes, Kalnciema, Kurmenes, Ķekavas, Lapmežciema, Lestenes, daļā Olaines (robežojas ar Iecavas novadu), daļā Salas (Lielupes kreisais krasts), Slampes, Smārdes, Sēmes, Stelpes, Tomes, Tumes, Valles, daļā Valgundes (Lielupes kreisais krasts), Vecumnieku pagasta, Baldones un Iecavas novada medību platībās.

Pārējās medību platībās, kur ir Āfrikas cūku mēra II un III riska zonas, medības ar dzinējiem vai traucēšanu atļauts organizēt, ja: medību vadītājs nodrošina Pārtikas un veterinārā dienesta noteikto medību higiēnas (medību biodrošības*) prasību ievērošanu un izpildi.

 

Ja mednieki noteiktās medību higiēnas (medību biodrošības) prasības neievēros, Valsts meža dienests ir tiesīgs konkrētajās medību platībās aizliegt dzinējmedības.

 

Noteiktie ierobežojumi un nosacījumi dzinējmedību rīkošanai pamatā ir vērsti uz medību biodrošību, nevis konkrētā medību veida būtisku ierobežošanu attiecīgajā teritorijā. Lēmums tika pieņemts sadarbībā ar Pārtikas veterināro dienestu, ievērojot Latvijas Mednieku savienības, Latvijas Mednieku asociācijas un AS „Latvijas valsts meži” viedokli.

 

Valsts meža dienests un Pārtikas veterinārais dienests atgādina, ka katram vajadzētu padomāt vai ar savu rīcību mēs nesekmējam Āfrikas cūku mēra izplatību. Kamēr mēs domāsim tikai katrs par sevi un skatīsimies tikai sava medību iecirkņa vai pagasta līmenī, rezultāts izpaliks.

 

 

*Medību noteikumi –  III.d. 11.p. Medības ar dzinējiem vai traucēšanu (turpmāk – dzinējmedības) ir atļautas no saullēkta līdz saulrietam no 1. oktobra līdz 31. martam, bet mežacūku dzinējmedības – līdz 31. janvārim.

 

** Medību biodrošība paredz, ka aizliegts atstāt mežā medījumu blakusproduktus (iekšējos orgānus, ādas u.c.), tie jāsadedzina, jāaprok vai jāievieto speciāli tam paredzētos konteineros. Visās Āfrikas cūku mēra ierobežojumu teritorijās nomedītajām mežacūkām jānodrošina paraugu noņemšana un nodošana laboratoriskai izmeklēšanai, medījumu uzglabājot, līdz laboratorisko atbilžu saņemšanai. Medījuma pirmapstrāde un uzglabāšana jāveic medību mājās vai tam piemērotās telpās, nevis lauksaimniecības dzīvnieku novietnēs. Tāpat medību vadītājam jānodrošina medībās iesaistīto personu apavu, transportlīdzekļu un aprīkojuma dezinfekcija pēc (ja nepieciešams, arī pirms) medībām.

 

Informāciju sagatavoja – Selva Šulce, tālr. 67210366, VMD Preses sekretāre

Sīkāka informācija – Valters Lūsis, tālr. 67212776, VMD Medību daļas vadītājs

 

Sākotnēji publicēts 30.09.2016

  • Publicēts:
    30.09.2016

Darba plāns

  • VMD ĢIS
  • Uzticības tālrunis
  • Covid19
  • KNAB
  • PVD mežacūkas
  • ZM klientu apkalpošanas centrs
  • valsts ir internetā