Nedēļas laikā 56 meža ugunsgrēki

Nedēļas laikā, no 23. maija līdz 29. maijam Valsts meža dienests reģistrējis un dzēsis 56 meža ugunsgrēkus ar 26,3 hektārus lielu uguns skarto meža zemes platību. Pēc Valsts meža dienesta apkopotās operatīvās informācijas redzams, ka nedēļas laikā katru dienu vidēji bijuši 8 meža ugunsgrēki.

Īpašs meža ugunsgrēks – jādzēš mežs Igaunijā – 25. maija pēcpusdienā Valsts meža dienestam bija jādodas palīgā Igaunijas kolēģiem.

Ziemeļvidzemes virsmežniecības Pedeles ugunsnovērošanas torņa (netālu no Igaunijas robežas) dežurants ieraudzīja dūmus, kuru izcelsme, visdrīzāk, bija meža ugunsgrēks, jo ap konkrēto vietu visapkārt pletās tikai meži. Kad tika precizētas dūmu rašanās vietas koordinātes, lai noskaidrotu situāciju, uz Latvijas – Igaunijas pierobežu devās Valkas nodaļas vecākais mežzinis Jānis Jaunslavietis ar specializēto ātrās reaģēšanas ugunsdzēsības apvidus automašīnu TOYOTA HILUX. Izrādījās, ka mežs deg Igaunijas pusē. (Ja nebūtu Valsts meža dienesta ugunsnovērošanas torņu, meža ugunsgrēks, visticamāk, tiktu atklāts daudz vēlāk, jo kaimiņos ugunsnovērošanas torņus neizmanto).  Nekavējoties tika dota ziņa Igaunijas glābšanas dienestam, kurš uzsāka dzēšanas darbus. Igaunijā meža ugunsgrēkus visā valsts teritorijā dzēš Glābšanas dienests. Pēc, apmēram divām stundām igauņu puse lūdza palīdzību, jo, lai arī viņiem bija dažāda veida tehnika augstā līmenī, tomēr trūka tieši braukšanai mežā piemērotas ugunsdzēsības autocisternas. Pēc rīcības saskaņošanas, palīgā kaimiņiem devās virsmežniecības ugunsdzēsēju komanda ar GAZ–66. Cīniņš ar liesmām Igaunijas mežos turpinājās gandrīz līdz pat pusnaktij, tomēr ugunsgrēku ierobežot pirmajā dienā neizdevās. Nākamajā dienā dzēšanas darbi tika turpināti, rezultātā bija izdeguši gandrīz 50 hektāru meža, uguns tika apturēta, apmēram 300 metrus no Latvijas robežas.

Īpaša pateicība – Valsts meža dienests saka ļoti lielu paldies Balgales, Ķūļciema un Laucienes pagasta ļaudīm Ziemeļkurzemes virsmežniecības uzraugāmajā teritorijā, kuri bez speciāla uzaicinājuma bija steigušies palīdzēt dzēst degošo mežu, neskatoties uz to, ka dzīvojamās ēkas netika apdraudētas, šajā meža ugunsgrēkā uguns skāra 14,9 hektārus un iedzīvotāju rīcība bija atbalsts meža ugunsdzēsējiem.

No 23. līdz 30. maijam visvairāk meža ugunsgrēku, kā jau ierasts, reģistrēts Rīgas reģionālās virsmežniecības teritorijā, kur Pierīgā mežs dedzis 30 reizes un kopumā uguns skārusi 14,6 hektārus meža, kas arī ir lielākā kopējā izdegusī meža platība pagājušajā nedēļā.

Vējš un jaukais laiks nav sabiedrotie meža ugunsgrēku dzēsējiem. Meža pats no sevis nesāk degt, tur roku gandrīz vienmēr pieliek cilvēks. Degošu mežu dzēsts ir ļoti gūts un sarežģīts darbs, par to vajadzētu atcerēties, pirms rīkoties ar uguni mežā.

Šogad [uz 30. 05.2016.] pavisam reģistrēti 366 meža ugunsgrēki un uguns skartā meža zemes platība ir 230,2 hektāri, tajā skaitā jaunaudzes 106,6 hektāri

 

 

Informāciju sagatavoja – Selva Šulce, tālr. 67210366, VMD Preses sekretāre

Sīkāka informācija – Zigmunds Jaunķiķis, tālr. 67221092, VMD Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks

 

 

Sākotnēji publicēts 31.05.2016.

 • Publicēts:
  31.05.2016

Darba plāns

 • ZM klientu apkalpošanas centrs
 • Vizuālo elementu ansamblis
 • valsts ir internetā
 • Konference Kopā pret antimikrobiālo rezistenci
 • Laba servisa kampaņa
 • Ziņo KNAB
 • Obligātā suņu reģistrācija
 • INTERREG Europe
 • Skolas piens